13 Ocak 2012 Cuma

"DEBORAH, YOU'VE GOTTA SEE HER"*-THE SWEET BODY OF DEBORAH


1968 gibi erken sayılabilecek bir tarihte çekilmiş olan Il Dolce Corpo di Deborah (The Sweet Body of Deborah), her ne kadar Romolo Guerrieri tarafından yönetilmiş olsa da, aslında senaristi Ernesto Gastaldi’nin ağırlığını yansıtan bir giallo. Ernesto Gastaldi Flashman (1967), Così Dolce… Così Perversa (1969), Le Foto Proibite di una Signora per Bene (1970), Lo Strano Vizio della Signora Wardh (1971), La Coda dello Scorpione (1971), LaCorta Notte dele Bambole di Vetro (1971), La Morte Cammina Con i Tacchi Alti (1971), Tutti i Colori Del Buio (1972), Perche Quelle Strane Gocce di Sanguesul Corpo di Jennifer (1972), Il Tuo Vizio è una Stanza Chiusa e Solo io ne ho la Chiave (1972) vb. filmlerin hikâyelerini ve/veya senaryolarını yazmış, giallo açısından bol bereketli bir sinema adamı. Hikâye de doğal olarak tipik Ernesto Gastaldi özelliklerini içeriyor.


Yeni evli çift Deborah (Caroll Baker) ve Marcel (Jean Sorel) balayını geçirmek için Nice’e doğru yola çıkmışlardır. Ama öncelikle Marcel’in memleketi Cenevre’ye uğrarlar. Marcel’in bu şehirde tatsız anıları vardır. Zira parasızlıktan muzdarip Marcel, zengin sevgilisi Suzanne’den (Ida Galli-Evelyn Stewart)  aldığı borcu ödeyebilmek için Suzanne’i arkasında bırakarak, Amerika’ya gitmiştir. Amerika’da işler finansal açıdan iyi gitmişse de duygusal açıdan Suzanne’i geride bırakan Marcel, orada Deborah ile tanışarak evlenmiştir. Cenevre’ye vardıklarında Suzanne’in eski arkadaşı Philip’i (Luigi Pistilli) gören Marcel, kötü bir havadis alır. Zira Suzanne, Marcel’in uzağa gitmesine dayanamamış ve ‘kendini’ intihar etmiştir. Haberi alan Marcel sarsılır. Philip, Marcel’e öfkelidir. Deborah ise kocasına yardımcı olmak için kendinden önceki kadın hakkında kıskançlığı bir kenara bırakarak kocasıyla beraber Suzanne’in bir zamanlar yaşadığı malikaneye gitmeyi göze alır. Marcel ve Deborah’nın, terk edilmiş malikaneyi ziyaretleri sonrası olayların seyri değişecektir. Terkedilmiş evdeki gaipten gelen sesler ve Philip, çift Cenevre’den ayrıldıktan sonra da peşlerini bırakmaz. 


Villalar, malikaneler, lüks oteller, son model arabalar, paranın suyunun nerden geldiği belli olmadığı için nerede çalıştıkları da belli olmayan, dahası çalıştıkları film boyunca hiç görülmeyen karakterler. Bildiğimiz tüm bu öğeleri cinayet ekseninde toplayan, seyirciye “katil o mu yoksa bu mu?” sorusunu durmaksızın sorduran ama doğru cevabı finale kadar asla verdirmeyen bir merak ve heyecan kumkuması Il Dolce Corpo di Deborah. Caroll Baker'ın tatlı vücudu,para ve aşk üçgeni etrafında dönen bir entrika ve cinayet hikâyesi kısaca. 


Oyuncular Hakkında Filmografik Notlar:
  • Bir erken dönem giallosu kabul edersek filmi, en şaşırtıcı tarafı, 70'lerde önemli giallolarda başrolde boy gösteren George Hilton'ın ilk giallosu olması. Hilton, bu filmden önce ağırlıklı olarak westernlerde rol almış bir aktör aslında. Il Dolce Corpo di Deborah'da başrolde olmasa da kilit bir rolü var aslında. 
  • Ida Galli ya da uluslar arası piyasada bilinen adıyla Evelyn Stewart  Le Orme, Una Farfalla con le aliInsanguinate giallolarında oynamış. Galli’nin bir de Türk Sineması macerası var ki, 1973 yılında Küçük kovboy Yumurcak filminde boy göstermiş.
  • Caroll Baker’ın giallo macerası bu filmle başlarken peşisıra Orgasmo, Cosi Dolce… Cosi Perversa, Paranoia  ile devam etmiş.
  • Luigi Pistilli’nin giallo macerası ise La Coda dello Scorpione’den Reazione a Catena’ya uzanırken, asıl giallo  başrolünü Il Tuo Vizio è una Stanza Chiusa e Solo Io ne ho la Chiave’de oynamış. 
*Blondie-Maria şarkısından uydurmadır.
*Filmin müzikleri Nora Orlandi'nin elinden çıkma.

Hiç yorum yok: